Demagóg.SK, aby sme nezabludili v bludoch

Cieľom projektu je prostredníctvom vzdelávania v kritickom myslení a práci so zdrojmi, ako aj aktívneho šírenia a vysvetľovania overených tvrdení prispieť k verejnej diskusii, ktorá je vedená slušne a na základe faktov. Chceme sa zamerať na:
a) workshopy pre mládež a pre seniorov v oblasti kritického myslenia aj s ohľadom na aktuálne témy (napríklad situácia na Ukrajine alebo ohľadom covid-19) a prácu so zdrojmi
b) nahrávanie podcastov vysvetľujúcich vybrané overené tvrdenia a zasielanie newsletterov.

Počas projektu uskutočníme 6 workshopov. Pri vyberaní škôl, na ktorých workshopy odprezentujeme, sa oprieme o naše predchádzajúce kontakty a skúsenosti z tejto oblasti. Pri workshopoch pre ľudí v dôchodkovom veku budeme spolupracovať s vybranými dennými centrami, prípadne s knižnicami.

Tím Demagog.SK bude monitorovať mediálne prostredie, najmä výroky politikov, a factcheckovať ich nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia. Najvýraznejšie príklady dezinformácii o aktuálnych témach, ale aj všeobecné otázky o dôveryhodných zdrojoch a overovaní informácii, podrobne vysvetlíme v podcaste a newsletteri. Cieľom je rozšíriť našu cieľovú skupinu za využitia doposiaľ nevyužívaných komunikačných nástrojov. Pravidelný podcast sa budeme snažiť ponúknuť niektorému z mienkotvorných médii. Počas projektu nahráme 8 podcastov a rozpošleme minimálne 8 newsletterov.

Za podporu projektu ďakujeme Férovej nadácii O2.

Demagog.sk nahráva podcast: Nezablúďme v bludoch

Nahrali sme pre vás podcast Nezablúďme v bludoch, v ktorom sa pozriete do zákulisia overovania politických výrokov Demagog.sk.

Vypočuť si ho môžete napríklad na Spotify, Google Podcasts alebo Podbeane.

Podcasty nahrávame vďaka podpore Férovej nadácie O2. Sme zvedaví na spätnú väzbu, napíšte nám na demagog@institutsgi.sk!

 

Donori: