Manuál komunitného plánovania sociálnych služieb

Mestá a obce majú povinnosť vypracovať komunitný plán sociálnych služieb, často si ju však plnia len formálne. Verejnosť sa tak nevie plnohodnotne zapojiť. Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť preto pripravil náučné video a manuál, ako plánovať sociálne služby a zapojiť pri tom všetkých, ktorých sa to týka.

„Verejnosť má často skreslené predstavy o niektorých sociálnych službách, ako aj o povinnostiach samosprávy v tejto oblasti,“ vysvetľuje Veronika Prachárová, riaditeľka Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Ukázalo sa to aj počas prípravy plánu sociálnych služieb v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, na ktorom spolupracovali s miestnym úradom a Ústavom pre verejnú politiku na FSEV UK. „Pripravili sme preto video vysvetľujúce, kedy má mesto, obec či mestská časť povinnosť zabezpečiť pomoc pre svojich obyvateľov. Môže ísť o seniorov, ľudí bez domova či rodičov s malými deťmi.“

Vychádzajúc zo skúseností v Karlovej Vsi a rozsiahlej analýzy komunitného plánovania v iných mestách vydali výskumníci z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a Ústavu verejnej politiky manuál, ktorý samosprávy krok po kroku prevedie procesom komunitného plánovania sociálnych služieb. „Komunitný plán musí obsahovať presne stanovené analytické materiály podľa zákona. V manuáli preto nájdete základný návod a tipy ako na to,“ vysvetľuje Matúš Sloboda z Ústavu verejnej politiky. „Obsahuje aj návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktorý tvorbu komunitného plánu uľahčí.“

„Pozreli sme sa na 200 obcí po celom Slovensku. Jasne sa ukázalo, že čím menšie mesto či obec, tým nižšia šanca, že majú komunitný plán,“ dodáva Martin Kollárik, analytik Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

„Komunitné plánovanie predstavuje náročný a dlhodobý proces spracovania potrieb jednotlivých cieľových skupín nachádzajúcich sa v obci alebo meste,“ hovorí Dávid Fedorko, prednosta mestského úradu v Snine. „Manuál komunitného plánovania sociálnych služieb predstavuje jednoduchý a prehľadný návod na tvorbu komunitného plánu sociálnych služieb, ktorý určite využijeme aj pri tvorbe komunitného plánu v meste Snina.“

Manuál plánujú využiť aj Piešťany, ktoré začínajú pripravovať komunitný plán sociálnych služieb na nasledujúce obdobie. „V Piešťanoch máme veľa aktívnych seniorov, a preto sa pri príprave komunitného plánu snažíme nechať priestor na vyjadrenie svojich potrieb aj iným cieľovým skupinám, ktoré sa z rôznych dôvodov až tak neangažujú,“ vysvetľuje Anna Glossová, vedúca odboru sociálnych služieb na mestskom úrade v Piešťanoch.

Manuál komunitného plánovania sociálnych služieb je k dispozícii elektronicky, alebo nás môžete kontaktovať na vyskum@institutsgi.sk a pošleme vám papierovú verziu.

Projekt je financovaný z Active Citizenship Fund – Slovakia, grantového programu zameraného na posilnenie občianskej spoločnosti, podporu aktívneho občianstva a zlepšenie postavenia zraniteľných skupín na Slovensku.