Stiahni si aplikáciu, ktorou zlepšuješ mesto a zároveň zbieraš body!

Portál Odkazprestarostu.sk prichádza s novou aplikáciou na nahlasovanie problémov v mestách a obiach

Bratislava, 24. januára – Rozbitý chodník, pokazená lampa na ulici, či zle zrezaná dopravná značka, o ktorú sa potkne každý chodec? Vyzerá tvoja cesta na prednášku či na internát ako z Crash Bandicoot? Ak sa ti nechce každý deň absolvovať strastiplnú cestu cez mláky, popod nezrezané konáre stromov alebo ak sa z párty nechceš vracať tmavými, špinavými a zničenými ulicami, nainštaluj si aplikáciu Odkazprestarostu.sk. Ak je tvoje mesto či obec do tohto portálu zapojené, všetky problémy môžeš nahlásiť priamo vedeniu samosprávy pomocou mobilného telefónu. Doposiaľ sa do tohto portálu pridalo už takmer 120 miest, obcí a mestských častí.

Ako to funguje?  

Je to veľmi jednoduché. Pomocou vynovenej aplikácie odfotíš problém, na ktorý chceš upozorniť. Aplikácia si nájde tvoju polohu, vyberieš jednu z viacerých kategórií podnetov, popíšeš, o čo ide a podnet odošleš samospráve. Tá už pomocou svojich administrátorov a administrátoriek určí, kto je za danú vec zodpovedný a tvoj podnet rieši.

Zbieraj body

Spomínaš si na lovenie pokémonov cez Pokémon Go? Nová aplikácia Odkazprestarostu.sk nie je len užitočná. Do tejto verzie jej autori – Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť a firma Lunadio – zapracovali aj herné prvky. Pokémoni typu chýbajúci poklop na kanalizácii alebo rozbitá lavička síce neexistujú, no za ich nahlásenie môžeš po novom získať body. Aplikácia ti ponúkne aj možnosť overovať stav podnetov. To znamená, že ak sa ocitneš v blízkosti nejakého podnetu, “ulovíš” ho a oznámiš, či sa ho už podarilo vyriešiť alebo je stále v nezmenenom stave. Aj za to dostaneš body. Tie budeš môcť nahrať aj za komentovanie podnetov od iných užívateľov. Vďaka tomu sa budeš posúvať do vyšších levelov. Tvoje vlastné príspevky môžu ľudia lajkovať, takže čím bude tvoj podnet zaujímavejší a osožnejší, tým viac bodov môžeš nahrať.

Informácie v mobile

Aby toho nebolo málo, aplikácia Odkazprestarostu.sk bude po novom aj miestom, cez ktoré môžu obce a mestá posielať správy obyvateľom. Dozvieš sa tak všetko potrebné a včas. Budeš vedieť, kde sa bude čo diať a čo tvoja samospráva organizuje. Zíde sa to najmä vtedy, ak nemáš v láske miestnu dychovku a rovno pod oknami by ti mala o niekoľko dní vyhrávať. Alebo napríklad aj vtedy, ak chce mesto zrušiť skatepark či autobusovú zastávku, píliť stromy alebo značiť parkovacie miesta, pre ktoré treba preparkovať auto o ulicu vedľa.

Aplikácia je dostupná pre platformy Android a iOS.

 

Odkazprestarostu.sk

Odkazprestarostu.sk vytvorila v roku 2010 mimovládna organizácia Inštitút SGI. Aplikáciu vyvinula v spolupráci s Inštitútom SGI spoločnosť Lunadio a vyvinutá je pre operačné systémy Android a iOS.

Odkazprestarostu.sk pôvodne začal pôsobiť v hlavnom meste Bratislava a jeho mestských častiach, od vtedy sa však neustále rozširuje. V súčasnosti je v platforme zapojených viac ako 100 samospráv na území celého Slovenska, od hlavného mesta, cez šesť ďalších krajských miest, až po malé obce ako Dolné Vestenice, či Letanovce. Počas niekoľkých rokov svojej existencie Odkaz pre starostu zaznamenal viac ako 47 000 podnetov od občanov a v súčasnosti ho využíva viac ako 18 000 aktívnych užívateľov. V roku 2018 pribudlo na portál takmer 12-tisíc podnetov – najviac v kategórií Cesty a chodníky a Zeleň a životné prostredie.

Vývoj a prevádzkovanie aplikácie ako aj webovej stránky je financovaný z projektu Participácia, informovanosť a tvorba verejných politík na úrovni samospráv – Odkaz pre starostu 2.0. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu cez Operačný program Efektívna verejná správa.

 

 

 

Kontaktné informácie:

Martin Kollárik, projektový manažér Odkaz pre starostu, +421 910 597 727

Nikola Bajánová, PR manažérka, +421 944 491 513

 

Facebook Odkazu pre starostu:

https://www.facebook.com/odkazprestarostu/