Aktivisti po celom Slovensku premietli problémy vo svojich mestách a obciach starostom a primátorom

Za iniciatívou stojí Odkaz pre starostu

Bratislava, 25. 8. 2018 – Dobrovoľníci a dobrovoľníčky po celom Slovensku v jednej chvíli upozornili na problémy, ktoré ich trápia v mieste svojho bydliska. Tím projektu Odkaz pre starostu spolu s dobrovoľníkmi pripravil na piatkový večer 24. augusta podujatie s názvom Premietni to starostovi!. Obyvatelia Žiliny, Skalice, Považskej Bystrice, Novej Bane, Štítnika, Hnúšte, Bardejova a Humenného mohli sledovať videoprojekciu s najrôznejšími podnetmi, ktoré trápia ich bydliská.

Premietanie sa uskutočnilo v tých mestách a obciach, kde Odkaz pre starostu nevyužívajú a teda sa oberajú o možnosť jednoduchej a efektívnej účasti občanov na chode samosprávy. Videoprojekcie sa konali najmä v blízkosti miestnych a obecných úradov a ich hlavnou myšlienkou bolo, že jednoduchšie, ako premietať podnety na verejnom priestranstve, je zapojiť sa a využívať online platformu Odkaz pre starostu. „Chceme poďakovať desiatkam dobrovoľníkov a dobrovoľníčok za realizáciu premietaní. Vďaka nim sme mohli poukázať na to, že existuje omnoho jednoduchší spôsob, ako dať starostom vedieť o problémoch vo verejnom priestore,“ povedal organizátor akcie Juraj Hurný.

„Skúšali sme v minulosti opakovane oslovovať všetky mestá, ktoré zatiaľ nie sú zapojené do Odkazu pre starostu a predstaviť im výhody portálu. Nakoľko však nedostávame odpovede, spolu s reklamnou agentúrou Istropolitana-Ogilvy sme vymysleli toto podujatie, ktoré má za cieľ upozorniť na možnosť využívania nášho portálu a možno aj mobilizovať obyvateľov, aby si jeho zavedenie od starostu či primátora sami pýtali. Niekedy samosprávy ‚poštuchne‘ k pozitívnej zmene len občiansky tlak,“ dopĺňa koordinátor projektu Martin Kollárik.

Odkaz pre starostu vytvorila v roku 2010 mimovládna organizácia Inštitút SGI. Pomocou internetovej stránky a mobilnej aplikácie umožňuje obyvateľom samospráv nahlasovať rôzne typy nedostatkov, ktoré ich vo verejnom priestore obce či mesta trápia a môžu tak komunikovať o ich riešení priamo so samosprávou.

„Pre nahlásenie problémov vo verejných priestranstvách miest a obcí neexistuje jednoduchší a rýchlejší spôsob ako Odkaz pre starostu. Stačí pár desiatok sekúnd a váš podnet je pomocou mobilnej aplikácie alebo webovej stránky zaslaný na mestský respektíve obecný úrad. Odkaz pre starostu zároveň poskytuje prehľadné štatistiky a aj množstvo dát, na základe ktorých môžu samosprávy upravovať svoje politiky, ako napríklad harmonogram odvozu odpadu či vysielanie hliadok mestskej polície,“ vysvetlil Martin Kollárik.

Odkaz pre starostu pôvodne začal pôsobiť v hlavnom meste Bratislava a jeho mestských častiach, počas svojho fungovania sa však neustále rozširuje. V súčasnosti je v platforme zapojených 114 samospráv na území celého Slovenska, od hlavného mesta, cez šesť ďalších krajských miest, až po malé obce ako Dolné Vestenice, či Letanovce. Počas ôsmich rokov svojej existencie Odkaz pre starostu zaznamenal viac ako 45 000 podnetov od občanov a v súčasnosti ho využíva takmer 18 000 aktívnych užívateľov.

Séria podujatí sa uskutočnila v rámci projektu Participácia, informovanosť a tvorba verejných politík na úrovni samospráv – Odkaz pre starostu 2.0. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu cez Operačný program Efektívna verejná správa.

 

 

 

TS_25082018_Premietni to starostovi

Kontaktné informácie:

Juraj Hurný, organizátor podujatia, výskumník Inštitútu SGI, +421 908 060 997

Martin Kollárik, projektový manažér Odkaz pre starostu, +421 910 597 727