Desať najväčších klamárov v politike za rok 2018: Kto povedal najviac lží a poloprávd?

Nový Čas, 30. 12. 2018

Nový Čas zosumarizoval výroky ministrov a poslancov v roku 2018 v diskusných reláciách tak, ako ich zverejňuje, analyzuje a kontroluje portál demagog.sk.

Politici totiž často používajú ako pracovný nástroj zavádzania, polopravdy či dokonca aj otvorenú lož. Ktorým z nich narástol tento rok najväčší pinocchiovský nos?

Analytici z portálu demagog.sk overujú výroky politikov ako ich povedali počas celého roka v diskusných reláciách. Na prvom mieste je expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico (54) s 13 nepravdivými a 10 zavádzajúcimi odpoveďami. Viacerým politikom sa však nepáčia metódy, akými portál hodnotí pravdivosť ich výrokov.„Zaslali sme im tri alebo štyri veľmi konkrétne prípady toho, že sa mýlia oni a nie my.

Očakávam, že potom moje postavenie v rebríčku bude iné, lebo jednoducho nevyhodnotili správne niektoré moje výroky,“ vysvetlil poslanec Martin Klus (38) z SaS, ktorý skončil štvrtý.

„Ja som čerpal z nejakých zdrojov a bol som presvedčený, že sú pravdivé.“ uviedol Boris Kollár (53), ktorý sa umiestnil v prvej desiatke. Členovia tímu demagog.sk vychádzajú podľa ich projektovej manažérky Lenky Galetovej z otvorených zdrojov a možnosť reagovať dávajú aj politikom. „Z relácie vytiahneme faktické výroky a porozdeľujeme ich našim stážistom, ktorí spravia prvotné overenie.Po stážistoch to kontrolujú naši experti a potom to ešte precháza kontrolou nášho metodológa. Každý výrok vidia minimálne tri osoby a tá výsledná pravdivostná hodnota je výsledkom ich dohody,“ dodala Galetová. Podľa politológa Tomáša Koziaka tak dostávajú voliči dôležité informácie. „Má to výpovednú hodnotu.Politik môže klamať zámerne, ale aj nevedomo kvôli tomu, že nemá dobré informácie,“ vysvetlil Koziak.

Nepravda: 13
Zavádzanie: 10
Nepravda: 14
Zavádzanie: 3
Nepravda: 7
Zavádzanie: 3
Nepravda: 5
Zavádzanie: 5
Nepravda: 8
Zavádzanie: 1