V relácii Téma dňa na TA3 dali súčasný a bývalý minister kultúry Marek Maďarič a Daniel Krajcer verejný sľub, že ak sa ukáže, že sú zodpovední za problémy spojené s kauzou digitálizácie kultúrneho dedičstva, odídu z politiky. Toto silné a pre slovenskú politickú scénu stále neobvyklé gesto má dve vysvetlenia – buď sú si obidvaja páni svojou interpretáciou udalostí istí a nemajú pochybnosti o svojej pravde. Alebo sú si jednoducho vedomí, že kľúčové dokumenty, podľa ktorých by verejnosť mohla aspoň ako-tak posúdiť oprávnenosť argumentov jednej aj druhej strany, nie sú a nebudú tak skoro k dispozícii.
Digitalizácia národného kultúrneho dedičstva prebieha v rámci operačného programu Informatizácia spoločnosti a je podporená zo zdrojov Európskej únie a častočne aj zo štátneho rozpočtu. Súťaž na digitalizáciu množstva historicky hodnotných materiálov v písomnej aj audiovizuálnej podobe nechal vypísať Marek Maďarič ešte za prvej Ficovej vlády v roku 2009 a zmluvu s víťazom súťaže, konzorciom Tender Media Group (TMG), podpísal deň pred parlamentnými voľbami v roku 2010. Keď rezort kultúry prebral Daniel Krajcer, nechal obstarávanie a zmluvu ešte raz prešetriť a rozhodol sa zmluvu s TMG vypovedať. V decembri 2012 sa začal Maďarič opäť v úlohe ministra kultúry zaoberať námietkami TMG, podľa ktorých bola zmluva vypovedaná neplatne. Aby nečelil súdnym konaniam, Maďarič sa rozhodol zmluvu s konzorciom obnoviť.
Tento týždeň sa digitalizácia Slovenskej národnej knižnice znovu dostáva do popredia kvôli vyhláseniam opozície, že Maďarič vážne ohrozuje jej priebeh a financovanie z eurofondov pre obnovenie tejto kontroverznej zmluvy. Množstvo informácii o kauze je však zatiaľ v rovine tvrdenia proti tvrdeniu, keďže pri pokuse overiť ich na základe verejne dostupných zdrojov narazil tím Demagog.sk na problém dostať sa k väčšine dôležitých dokumentov.
Prvý problém nastáva hneď s pôvodnou zmluvou. Ak si pozriete zverejnené zmluvy na stránke Ministerstva kultúry, nájdete síce túto položku, ale v stĺpci "suma" svieti nula a v poznámke je nefunkčný odkaz na cenník. Preto je aj možné polemizovať o cene celej zakázky – zatiaľ, čo Krajcer a opozícia operuje so sumou 170 miliónov, Maďarič sa obhajoval, že predsa ide iba o 40 miliónov, zaznelo dokonca aj číslo 211 miliónov. Na základe ministerstvom zverejneného výsledku verejného obstarávania, ktoré uvádza ako sumu celej zákazky približne 170 miliónov, dal tím Demagog.sk za pravdu Krajcerovi.
Bývalý minister si po nástupe do úradu nechal vypracovať právnu analýzu, na základe ktorej sa rozhodol zmluvu s TMG vypovedať. Hoci by na tejto analýze nemalo byť nič tajné, samotnému konzorciu ju minister neposkytol ani po žiadosti v súlade s infozákonom – Krajcer tvrdí, že TMG si vyžiadala niečo iné. Pripomenul, že Maďarič analýzu videl osobne v jeho kancelárii, úradujúci minister sa však ohradil, že síce mal možnosť letmo si ju prelistovať, nie však si ju prekopírovať či nechať si ju poslať digitálne, aby ju preštudoval dôkladnejšie.
Ďalším problémom na ministerstve je disciplína pri evidencii písomností. Za Maďariča totiž vo svojich evidenčných systémoch údajne nevedelo nájsť žiadne stopy po Krajcerovej komunikácii s TMG, predovšetkým samotnú výpoveď, ani doklad o jej doručení adresátovi. Krajcer na vyžiadnia poskytol tímu Demagog.sk kópiu výpovede a "doručenku" obratom zverejnil. Podľa poštového dokladu však list prebral pán Horváth, ktorý nie je konateľom ani jednej zo zainteresovaných spoločností.
Keď ministerstvo výpoveď zmluvy nakoniec našlo, dospelo k záveru, že Krajcer ju podpísal ako minister, nie za ministerstvo. Maďarič si podľa svojich slov nechal vypracovať dve právne analýzy od nezávislých kancelárii, ktorých záverom bolo, že zmluva je z tohto dôvodu neplatná. Usúdil preto, že najrýchlejším riešením bude spor s TMG urovnať a zmluvu znovu obnoviť. Prekvapivo, tieto právne analýzy k dispozícii pre občana, ktorý by chcel posúdiť ich relevantnosť, nie sú.
Jediným náznakom, že táto kauza možno neskončí výmenou názorov v médiach bez jasného záveru kvôli nedostatku podložených informácii, je Krajcerovo avízované trestné oznámenie na Maďariča. Súdu sa možno narozdiel od zaujímajúcej sa verejnosti podarí chýbajúce či neverejné materiály a podklady od všetkých zainteresovaných získať. Napriek tomu je iróniou, že práve v kauze digitalizácie národného kultúrneho dedičstva majú lídri rezortu kultúry problém naskenovať a zverejniť pár dokumentov.
Komentár bol zverejnený v magazíne AM Report 25. marca 2013