Ako zahraniční študenti ovplyvňujú ekonomiku štátu, či sú pre ňu prínosom alebo na nich dopláca, sa rozhodli zistiť študenti z brnianskej Masarykovej univerzity. Výsledok ukázal, že Slováci študujúci v Česku prinášajú do ekonomiky vyše 24 miliónov eur ročne. Toľko totiž nechajú Slováci v Česku na daniach, kým si popri škole privyrábajú, bývajú tam a utrácajú na jedlo či zábavu. Kým v Česku študuje na vysokých školách z cudzincov najviac Slovákov, k nám si z celého sveta prišli rozšíriť vedomosti najmä Gréci. Česi obsadili až tretiu priečku najpočetnejších zahraničných študentov na Slovensku. Strieborné miesto patrí Nórom.
Ako je to u nás
Zahraniční študenti sú prínosom aj pre naše hospodárstvo, i keď štúdia, ktorá by to vyčíslila, neexistuje. Okrem toho, že u nás míňajú peniaze na stravu či bývanie, tí, ktorí študujú v cudzom jazyku, si u nás platia aj školné. Zadarmo študuje len ten, kto ovláda slovenčinu. Ročné výdavky na zahraničného študenta z Európskej únie, ktorý študuje v slovenčine, sú od 600 do niekoľko tisíc eur, informovala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Závisí to podľa nej od vysokej školy, študijného odboru, stupňa, od toho, či býva na internáte, stravuje sa v študentskej jedálni a podobne. Rozdiely vo výdavkoch v porovnaní so Slovákmi sú podľa nej obvykle v úhrade zdravotného poistenia, daňového bonusu, prídavku na dieťa či v sociálnom štipendiu.
Prínos cudzincov
Dôležité a rozhodujúce pre našu ekonomiku je i to, či zahraniční študenti po štúdiách u nás zostanú alebo nie. Ak sa totiž rozhodnú u nás pracovať a žiť, vplýva to na návratnosť investície, ktorú do nich náš štát vložil. Odborníčka na školstvo z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková však upozorňuje, že Slovensko má v rámci Medzinárodného porovnania MIPEX jedno z najhorších skóre pokiaľ ide o integrovanie cudzincov. „Je kľúčové umožniť zahraničným absolventom získať rovnaké podmienky sociálneho a zdravotného zabezpečenia ako Slovákom,“ povedala Králiková. Zahraniční študenti podporujú konkurencieschopnosť školy. „Tá škole pomáha zabezpečiť kvalitných študentov a pracovníkov, prílev finančných prostriedkov na jej fungovanie, posúva školu vpred, dodáva jej interkultúrny rozmer, pomáha odstraňovať xenofóbiu, zbližuje kultúry, podporuje diverzitu a zároveň zlepšuje jej imidž,“ vysvetľuje prínos zahraničných študentov na škole prorektorka pre medzinárodné vzťahy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Gabriela Miššíková.