Z ochrankára námestník? Stačí byť jediný v konkurze a ten vyhlásiť na nenápadnom webe

Najprv poveriť výkonom funkcie, potom vyhlásiť konkurz, ktorý vyhrá jediný účastník – takto vyzerá prax rozdeľovania vedúcich funkcií na ministerstve pôdohospodárstva. Spôsoby sa tam od kauzy Komjatičanov nezmenili a Komjatičania tam aj zostali.

Štát vyberá ľudí do vedúcich funkcií úradov či štátnych agentúr povinne cez konkurzy. Má to vôbec zmysel? Nejde iba o formalitu, ktorá slúži na dosadzovanie politických nominantov či známych? Takéto otázky vyvoláva príbeh niekdajšieho dlhodobo nezamestnaného a neskoršieho ochrankára kontroverznej esbéesky Mariána Cseha, ktorý sa zrazu stal námestníkom riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

V rovnakej SBS pracoval aj muž považovaný za pravú ruku bossa skupiny sátorovcov.

Cseh pritom s pôdohospodárstvom ani s eurofondami nemal skúsenosti a jeho kariéra pripomína skôr politickú nomináciu. K tej sa však nikto nepriznáva.

Kto ho nominoval?

PPA vedie nominant SNS, výkonným riaditeľom je niekdajší nominant Ľubomíra Jahnátka (Smer).

Esbéeska S.I.F., kde Cseh pracoval, má zvláštne prepojenie na regionálnu politiku v Dunajskej Strede. Policajti nedávno zadržali Zsolta Nagya, prezývaného Csonti, ktorý tam tiež pracoval a kedysi býval pravou rukou šéfa gangu sátorovcov – medzičasom zavraždeného Ľudovíta Sátora. Pri policajnej akcii zatkli aj šéfku miestnej organizácie Mosta-Híd v Gabčíkove Juditu Csörgövú, ktorá mala k Csontimu blízko, a obvinili ju z členstva v zločineckej skupine. V byte jej našli okrem iného falošný preukaz príslušníčky SIS. Most jej pre podozrenia z kontaktov s mafiou pozastavil členstvo.

Most-Híd teraz popiera, že by bol Cseh jeho nominantom.

Po tom, ako o jeho rýchlej a zvláštnej kariére v SBS napísal Denník N, sa Cseh funkcie vzdal.

„M. Cseh sa tak rozhodol z osobných dôvodov, keďže nie je politik a nechce byť prostriedkom politického boja. Vo funkcii pôsobil od 15. 6. 2016,“ napísal hovorca ministerstva Vladimír Machalík, ktorý predtým vysvetľoval Csehovo pôsobenie vo funkcii tým, že absolvoval „vonkajšie výberové konanie“.

Vo funkcii ešte pred konkurzom

Kedy však tento konkurz bol? Podľa oznamu PPA na jej webe ho vyhlásili 21. júna – teda týždeň po tom, ako bývalý ochrankár nastúpil do funkcie; termín podania prihlášok bol až do 30. júna.

Ako je možné, že bol Cseh námestníkom už od polovice júna? Podľa hovorcu bol dovtedy vo „na poverenie“ a do výberového konania. To vyhlásili na webe agentúry v sekcii kariéra/výberové konania. Prihlásil sa Cseh ako jediný, a keďže podľa ministerstva splnilpodmienky, tak vyhral.

Denník N sa pýtal aj na to, ako sa stal Cseh námestníkom „na poverenie“, kto ho do tejto funkcie dosadil a či to bolo jeho prvé miesto v PPA. Odpoveď od štvrtka neprišla.

Nekonečné Komjatice

Ministerstvo pôdohospodárstva už malo niekoľko škandálov s obsadzovaním riadiacich funkcií. Najväčším bola skupina rodákov ministra Ľubomíra Jahnátka z Komjatíc. Šéfkou odboru sa po výberovom konaní s jediným uchádzačom stala jeho neter Petra Bohunová, miesta dostali aj jeho synovec Lukáš Peško a krstňatá Ľudovít a Michal Gráfovci.

Eurofondy a pozemkový fond dostal na starosti Komjatičan Marek Gocník, sekciu kontroly Komjatičan Ľudovít Koppan, hovorcom sa stal bývalý Komjatičan Peter Hajnala a funkciu dostal aj švagor šéfky Smeru v Komjaticiach Gabriel Jaššo.

Jahnátkove stopy zostali na ministerstve dodnes. Komjatičania Bohunová, Peško a Jaššo sú vo funkciách aj teraz. Jahnátkov šéf úradu, bývalý futbalový rozhodca Anton Stredák, je dnes štátnym tajomníkom za Smer.

Nový zákon by mohol pomôcť

Riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál hovorí, že spôsob, ako prišiel Marián Cseh k funkcii, súčasné zákony umožňujú. „Je to bežný spôsob, ako sa podľa súčasného zákona o štátnej službe dajú obsadzovať pozície.“

Problém podľa neho nie je len samotná existencia výberového konania, ale aj to, ako vyzerá, kto ho organizuje a kto je vo výberovej komisii.

Podľa odpovede ministerstva vyberali Cseha len členovia manažmentu PPA. Košťál si myslí, že minimálne časť členov výberových komisií by nemala byť z vyberajúcej organizácie, ale zvonka.

V parlamente sa bude už v novembri prerokúvať zmena pravidiel pre zamestnancov štátnej správy a podľa Košťála by mala priniesť to, že sa všetci ľudia v štátnej správe do funkcií musia dostať cez výberové konanie. Ďalším opatrením, ktoré by mohlo pomôcť získať do štátnej správy kvalitných ľudí, by mohlo byť zverejňovanie konkurzov na centrálnej stránke štátnej správy a nielen na weboch samotných štátnych inštitúcií, kde sa podľa Košťála ľahko skryjú.

Článok bol uverejnený v Denníku N.