Nevyznám sa veľmi v boxe ani iných bojových umeniach, ale hmlisto si pamätám, že namiesto priamej zrážky s protivníkovou päsťou je lepšie najprv "ísť s ňou" a potom využiť takto absorbovanú energiu na protiúder. O to sa dnes večer pokúsil premiér, keď sa debakel s mýtom pokúsil využiť na zlikvidovanie ministerstva životného prostredia, asi najväčšieho administratívneho výdobytku ponovembrovej éry. Od nás všetkých bude závisieť, či sa mu to podarí.
Premiér podmienil zníženie spotrebnej dane na naftu znížením počtu ministerstiev o dve. Podľa informácií agentúry SITA a denníka SME dostali vládni legislatívci úlohu pripraviť návrh na zrušenie ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a ministerstva životného prostredia. Ich funkcie by mali prebrať ostatné ministerstvá (konkrétne pri životnom prostredí ministerstvo hospodárstva).
Len pre poriadok si pripomeňme, že podmieňovať krok s rozpočtovým dopadom 100 mil. EUR ročne niečím, čo tento rok neušetrí nič a v ďalších rokoch nanajvýš pár miliónov EUR ročne, je vecne absurdné. Rešpektujme, že absurdné somárske mostíky sú v politike premiéra bežné, ak mu intuícia hovorí, že sa budú zdať logické voličom. Potešme sa aj nad likvidáciou ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Že ho treba zrušiť povedalo SGI už pred viac ako mesiacom.
Zastavme sa však pri likvidácii rezortu životného prostredia. Osobne nie som zástancom riešení typu – chceme zdôrazniť dôležitosť niečoho, urobme rezort – pri environmentálnych otázkach to však svoju logiku má. Úlohou tohto ministerstva je totiž vyvažovať záujmy iných častí vlády presadzujúcich rast a produkciu. Medzi ne patria najmä ministerstvo pôdohospodárstva, hospodárstva, výstavby či dopravy. Preto zlúčenie s ktorýmkoľvek z nich znamená, že impulz stavať, produkovať, "turistovať" či siať bude dominovať nad impulzom chrániť. Sú krajiny, kde sú zelení príliš silní a možno by im nezaškodilo trochu submisie. Slovensko však medzi ne zjavne nepatrí.
Doteraz premiér spomínal zlučovanie životného prostredia s pôdohospodárstvom. Keď viacerí (vrátane SGI) poukázali na riziká, zmenil sa podľa medializovaných informácií cieľový rezort na hospodárstvo. To je však rovnako absurdné. Namiesto lesníckej ťažby tak bude nad životným prostredím víťaziť stavba zjazdoviek či elektrární.
Ako ukázalo SGI, znížiť počet ministerstiev sa dá aj bez likvidácie rezortu životného prostredia. Ak nás o niečom presvedčili kauzy posledných rokov, tak je to, že potrebujeme silné environmentálne inštitúcie. Nie strnulo defenzívne (ako boli niekedy v minulosti), ale to už je na iný blog.
Najlepšou obranou je rozvíriť okolo tejto témy čo najviac diskusie. Ak premiér pochopí, že knokaut životnému prostrediu zabalený do mýta mu nevyjde, určite vynadá médiám, že si zase vynýšľali a že on nikdy takýto plán nemal. Nevadí, aj to bude fajn výsledok.
Publikované v eTrende.