Ocenenie Úradnícky čin roka 2020 získal Roman Országh z komunitného centra Romano Jilo mesta Zvolen. Počas prvej vlny pandémie, keď boli zatvorené školy, zabezpečoval komunikáciu medzi základnými školami a žiakmi z vylúčených komunít bez prístupu na internet. Keď bolo treba, nosil im pracovné listy, rúška aj obedy až domov.
„Tohtoročná cena sa stala akousi symbolickou cenou za vylúčené komunity, na ktoré štát zabudol a doteraz počas pandémie nemajú prístup k vzdelávaniu. Roman Országh bol ten, ktorý pešo obchádzal rodiny a snažil sa o to, aby tieto deti neostali mimo systém,” hovorí členka poroty Katarína Staroňová. Spolu s ňou spomedzi 50 nominácii vyberali najlepšie úradnícke činy aj Michaela Benedigová, Peter Kulich, Ľudmila Majláthová, Veronika Prachárová, Emília Sičáková Beblavá a Vladimír Špánik.
„Hľadá cestu, ako sa dá pomôcť, ako nájsť spôsob, akým sa dá zrealizovať, čo treba zrealizovať,” zdôrazňuje Zuzana Almáši Koreňová, vedúca odboru školstva mesta Zvolen.
Špeciálne uznanie poroty získali úradníčky z Vinosadov. Na jar sa namiesto zatvorenia úradu rozhodli presunúť kancelárie do komunitnej záhrady na nádvorí obecného úradu a naďalej tak boli k dispozícii pre ľudí.
„Iniciatíva zamestnankýň príštiaca z ľudskosti v podmienkach malej obce je to, čo oceňujeme, v porovnaní s bezpochyby veľkou prácou, ktoré dokázali jednotlivci a kolektívy, ktoré nám boli predstavené v nomináciách,” vysvetľuje Vladimír Špánik z občianskeho združenia ZOMOS. „Bez príkazu, iniciatívne a operatívne v momente, keď sa politikou stáva ľudskosť.”
Ocenenie Úradnícky čin roka už po druhýkrát usporiadal Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť v spolupráci s Klubom úradníkov dobrej vôle. V roku 2020 sa rozhodli zamerať práve na koronakrízu. „Častokrát sa zabúda na to, že aj úradníci pomáhali čeliť tejto bezprecedentnej kríze. Rýchlosť ich reakcie a schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam umožnili, aby štát naďalej fungoval,” uviedla Veronika Prachárová, riaditeľka Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
„Koronakríza zvýraznila mnohé prekážky, ale zároveň ukázala aj na spôsoby, ako sa s nimi kreatívne vysporiadať. Teraz je na nás, úradníkoch, aby sme to spravili systematicky,” vysvetlil Michal Adam z Klubu úradníkov dobrej vôle.
„Cieľom Úradníckeho činu roka je nielen poukázať na kvalitných a šikovných úradníkov, ktorých na Slovensku máme mnoho, ale aj zlepšiť verejnú mienku, ktorá nie je voči úradníctvu naklonená, hoci by mala byť, keďže úradníci sú pilierom nášho štátu,” dodala Prachárová. „Radi by sme taktiež motivovali úradníkov, aby videli, že sa to u nás dá.”
Záštitu nad ocenením prevzal Úrad vlády SR, Európska komisia a Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Partermi ocenenia sú O2, Websupport, Kompot a Denník N.