Predseda vlády sa stretol so zástupcami mimovládnych organizácii

Predseda vlády Eduard Heger dnes rokoval so zástupcami mimovládnych organizácii Slovensko.Digital, Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, Aliancia Fair-play, VIA IURIS, INEKO a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

Na stretnutí sa prihlásil k záväzkom z programového vyhlásenia vlády a presadzuje transparentné výberové konania. So zástupcami mimovládnych organizácii sa predseda vlády dohodol na vytvorení pracovnej skupiny. Jej hlavnou úlohou bude vytvoriť manuál, stanoviť podmienky a dobrú prax pri realizácii výberových konaní. Ako zdôraznil Eduard Heger: „Materiál dáme k dispozícii všetkým rezortom, aby vznikol čo najširší priestor pre transparentné výberové konania. Na kľúčových pozíciách vo verejnej správe potrebujeme odborníkov s morálnym kreditom a odvahou posúvať veci vpred. Na druhej strane však musí fungovať aj kontrola odborných nominácii.“ Pracovná skupina má tiež začať odbornú diskusiu na tému priamych nominácií a súvisiacej politickej zodpovednosti.

Mimovládne organizácie uvítali dnešné stretnutie a diskusiu. Peter Kulich, Slovensko.Digital: „Oceňujeme osobný postoj predsedu vlády k potrebe transparentných a odborných výberových konaní na dôležité pozície v štátnej správe. O stretnutie spoločne požiadalo sedem organizácií na základe miestami rozporuplnej praxe pri realizácii výberových konaní v posledných mesiacoch. Pozitívne vnímame prísľub túto problematiku aktívne riešiť priamo z pozície predsedu vlády a Úradu vlády SR. V pracovnej skupine sme ochotní zdieľať naše skúsenosti, znalosti a veríme, že v krátkej dobe budú tieto odporúčania aplikované do bežnej praxe.“

Na záver predseda vlády zdôraznil, že mimovládne organizácie mali vždy dôležité miesto pri ochrane demokracie a presadzovaní transparentnosti. Toto ich postavenie musíme udržať aj v budúcnosti a dialóg medzi vládou a tretím sektorom považuje za dôležitý.