Meta na Slovensku pridáva Demagog.sk do svojho programu overovania faktov 

Spoločnosť Meta rozširuje svoj program overovania faktov tretími stranami na Slovensku. Novým partnerom bude Demagog.sk, slovenská organizácia na overovanie faktov, ktorá je certifikovaným členom IFCN.  Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku. V minulom roku Meta prijala do programu projekt Demagog.cz, ktorý doplnil agentúru AFP.

V rámci boja proti dezinformáciám spoločnosť Meta spolupracuje s nezávislými organizáciami pre overovanie faktov z celého sveta, ktorí preverujú a hodnotia presnosť obsahu. Keď fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia.

Stránkam a účtom, ktoré opakovane zdieľajú nepravdivé príspevky, sa tiež zníži dosah a odstráni sa ich možnosť zarábať a inzerovať. A keď je príspevok označený ako nepravdivý, upozorníme ľudí, ktorí ho vidia alebo sa ho pokúsia zdieľať, že bol označený ako nepravdivý. Fact-checkeri neodstraňujú účty ani stránky z Facebooku alebo Instagramu.

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ povedal Patrik Tovaryš, Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko.

„V súčasnosti spolupracujeme s takmer 100 partnermi na overovanie faktov vo viac ako 60 jazykoch na celom svete a tieto aktivity naďalej rozširujeme. Demagog.sk bude dôležitým členom programu a pripojí sa k úspešným partnerstvám, ktoré už na Slovensku máme.“ Dodala Sophie Eyears, Strategic Partner Development Manager v oddelení Meta News Integrity.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavázdaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďaľší krok k napľňaniu našej misie,“ hovorí Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Demagog.sk začne overovať fakty na Facebooku a Instagrame v marci tohto roka.