Inštitút SGI podporuje potrestanú policajtku

Príslušníčka Policajného zboru SR Ľudmila Nováková prejavila občiansku statočnosť a v našich pomeroch nie často videnú odvahu trvať na dodržaní pravidiel aj v situácii hrubého nátlaku z pozície moci. To vtedy, keď v apríli tohto roka odmietla vpustiť do parlamentnej garáže auto predsedu koaličnej Slovenskej národnej strany Jána Slotu a následne sa mala stať terčom nevyberaného a mimoriadne vulgárneho slovného útoku zo strany politika.

Politikovi sa nestalo nič, chráni ho poslanecká imunita a tiež občianska pasivita, ktorá politikov nenúti správať sa v súlade so základnými civilizačnými pravidlami. Naopak, dnes by na základe rozhodnutia svojich nadriadených a so súhlasom ministra vnútra mala byť v súvislosti s týmto incidentom potrestaná (znížením platu) principiálna policajtka, a to za porušenie vestníka a interných predpisov Ministerstva vnútra SR, ktorých sa mala dopustiť tým, že zverejnila úradný záznam z jej incidentu s Jánom Slotom.

Potrestanie policajtky za porušenie interných predpisov, ak zároveň nebude aj ocenená za prejav občianskej statočnosti, v tomto prípade považujeme za spoločensky mimoriadne škodlivé. Pre dobrý spoločenský vývoj je žiadúce občiansku statočnosť ak nie odmeňovať, tak aspoň netrestať.

Policajtka Ľudmila Nováková prejavila občiansku statočnosť, keď trvala na dodržiavaní pravidiel aj zoči-voči jasnému nátlaku z pozície moci, čo je spoločensky mimoriadne dôležitý moment. Ak má totiž spoločnosť zostať slobodná a demokratická, musia byť pravidlá dôležitejšie ako ľudia a funkcie. Práve preto by konanie policajtky, ktorá odolala pokusu hrubo ju zastrašiť, malo byť spoločnosťou odmeňované.

Zo strany polície by malo byť takéto správanie odmeňované aj preto, že jej vnímanie verejnosťou je poškodzované vinou opakovaných prešľapov a podozrení zo zneužívania právomocí. Toto je naopak príklad, keď sa policajtka zachovala vynikajúco a malo by byť v záujme vedenia polície i všetkých slušných občanov podporovať, aby sa polícia rovnako principiálne a nebojácne zachovala v každej situácii.

Policajtka Ľudmila Nováková porušila interné pravidlá svojho zamestnávateľa, čo rozhodne neschvaľujeme. Na druhej strane, spoločenská závažnosť informácie, ktorú za cenu údajného porušenia interných predpisov zverejnila, je neporovnateľne vyššia ako spoločenská závažnosť porušenia spomínaného predpisu. Aj trestný poriadok pozná ustanovenie (paragraf 205 až 215), ktoré umožňuje zastaviť trestné stíhanie, ak záujem spoločnosti na objasnení trestného činu prevyšuje záujem na potrestaní danej osoby. Toto nie je prípad, na ktorý sa vzťahuje trestné právo, ale spomínaný princíp by mal analogicky platiť aj tu.

Žiadame preto ministerstvo vnútra a nadriadených príslušníčky Policajného zboru SR Ľudmily Novákovej, aby zvážili spoločenskú zodpovednosť svojho konania a aby policajtka bola za svoje konanie trestaná a odmeňovaná vyvážene – ak dostane trest za porušenie pravidiel, nech dostane aj odmenu za spoločensky vysoko zodpovedné a žiadúce konanie.

Vyslovujeme podporu Ľudmile Novákovej i každému, kto sa vzoprie pokusom zneužívať moc, vplyv či nadriadenosť na to, aby prekračoval spoločenské pravidlá. Považujeme za veľmi dôležité jasne dať najavo, že nikto statočný nezostane osamotený vo chvíli, keď je následne predmetom nejakej perzekúcie alebo iného konania, ktoré vysiela spoločnosti signál, že odvaha vyžadovať dodržiavanie pravidiel sa nevypláca.

V prípade, že nadriadení policajtky Ľudmily Novákovej nezmenia svoje rozhodnutie potrestať ju v súvislosti s incidentom, v ktorom hral hlavnú úlohu predseda SNS Ján Slota, je Inštitút SGI pripravený v krátkom čase rozbehnúť zbierku na jej podporu a na podporu ľudí s podobným osudom.

Diskusia k článku

[[Jot? &placeholders=`1` &output=`0` &pagination=`5` &captcha=`1`]] [+jot.html.navigation+] [+jot.html.comments+] [+jot.html.form+]