Inštitút ocenil samosprávy za riešenie podnetov od občanov

BRATISLAVA. Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) ocenil osem samospráv za najlepšie riešenie podnetov od občanov a komunikáciu na portáli Odkaz pre starostu, ktorý slúži na nahlasovanie problémov v samosprávach.

Ako informoval koordinátor projektu Martin Kollárik, ocenenie Zlaté vedro za rok 2015, ktoré organizácia udeľovala už po štvrtýkrát, si odniesla Trnava, Prievidza, Bratislava – mestské časti Ružinov, Petržalka, Nové Mesto a Vajnory, Stupava a Svätý Jur. Inštitút SGI bral pri vyhodnotení do úvahy nielen samotné riešenie podnetov, ale aj kvalitu komunikácie samospráv.

„Chceme oceňovať samosprávy, ktoré príkladne využívajú náš portál, a to nielen v zmysle kvalitného a rýchleho riešenia podnetov, ale aj v komunikácii s obyvateľmi. Riešenie niektorých problémov je totiž časovo či finančne náročné. V takých prípadoch je veľmi dôležité, aby samospráva postup pri riešení podnetu s občanmi kvalitne odkomunikovala,“ vysvetlil Kollárik.

Pri hodnotení sa zohľadňovalo aj množstvo podnetov, ktoré samospráva musela spracovať.

Prostredníctvom portálu Odkaz pre starostu bolo za rok 2015 občanmi nahlásených viac ako osemtisíc podnetov, čo je až o tretinu viac ako v predchádzajúcom roku. Najčastejšie obyvateľov slovenských miest a obcí trápili výtlky na chodníkoch a cestách, ktoré predstavovali takmer tretinu zo všetkých podnetov na portáli.

Často nahlasovanými boli aj problémy s neorezanými stromami či nepokosenou trávou, čiernymi skládkami, upchatými kanalizáciami, nefunkčným verejným osvetlením, chýbajúcim či nesprávnym dopravným značením, preplnenými odpadkovými košmi či nepojazdnými vrakmi áut zaberajúcimi parkovacie miesta.

„Vďaka mobilnej aplikácii stačí každému na nahlásenie problému niekoľko desiatok sekúnd. Odfotíte výtlk na ceste či zlomenú lavičku, pridáte krátky slovný popis problému a pracovníci samosprávy sú v krátkom čase o probléme informovaní,“ uviedol Kollárik a dodal, že portál Odkaz pre starostu využíva už viac ako 100 samospráv na Slovensku. Za šesť rokov existencie bolo prostredníctvom portálu nahlásených už viac ako 27-tisíc podnetov, z ktorých viac ako polovicu úspešne vyriešili.

Článok bol uverejnený na portáli www.sme.sk